Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$126,518.53 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | FG Wilson PRO310-4 310 kVA Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-00130 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Perkins 1706J-E93TAG2 |
| Power Output | 310 kVA |
| Fuel Consumption | 46.9 L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Perkins |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 480 V |
| Tank Volume | 667 L dual wall fuel tank |
| Gross Weight | 4,103 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 4085 x 1420 x 2277 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier 4 Final |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.