Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$15,013.92 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | FG Wilson P22-6 22kVA Silent Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000124 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Perkins 404D-22G |
| Power Output | 22 kVA |
| Fuel Consumption | 3.9 L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Perkins |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 55 L |
| Gross Weight | 580 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 1751 x 935 x 1210 mm |
| Guarantee | Prime: 1 year/ unlimited hours. Standby: 2 years, 500 hour / year |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel Canopy |
| Emission | Tier IIIA |
Out of stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.