Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$90,760.31 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product group | Diesel Generators |
| Brand | FG Wilson P275-5 275kVA Silent Diesel Generator |
| Year of manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Manufacturing / Serial number | FGL5379002G8 |
| Internal stock no. |
JBSG-000158 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Perkins 1506A-E88TAG3 |
| Output | 275 kVA |
| Fuel consumption | 40.9 L / Hour at 75% Load |
| Engine manufacturer | Perkins |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 400 V (3 Phase) |
| Tank volume | 528 L |
| Gross Weight | 2,810 kg |
| Transport dimensions (LxWxH) | 3975 x 1400 x 1950 mm |
| Guarantee | Prime: 1 year/ unlimited hours. Standby: 2 years, 500 hour / year |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel Canopy |
| Emission | Tier IIIA |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.