1 review for Kohler SDMO K44 44 kVA Diesel Generator
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$29,445.48 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Kohler SDMO K44 44kVA Silent Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | Out of Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000128 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | KDI565424 |
| Power Output | 44 kVA |
| Fuel Consumption | 7.1 L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | John Deere |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 100 L |
| Gross Weight | 785 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 2100 x 938 x 1285 mm |
| Guarantee | 1 Year / 1,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel Canopy |
| Emission | Tier IIIA |
Out of stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Ethan D. (verified owner) –
I placed my order with Mark at jbs generators. He was very knowledgeable and made good suggestions to complete my order. I had to email back a couple days after I placed my order and he responded himself even though it was a different department I had emailed into. He was able to answer my questions. My experience with Mark and jbs generators was very positive. I received my generator in great condition well packaged. I definitely have and will recommend jbs generators.