Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$80,436.42 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | FG Wilson P200-3 200kVA Silent Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal stock no. |
JBSG-000151 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Perkins 1106A-70TAG3 |
| Power Output | 200 kVA |
| Fuel Consumption | 30.7 L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Perkins |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 327 L |
| Gross Weight | 2,058 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 3515 x 1326 x 1681 mm |
| Guarantee | Prime: 1 year/ unlimited hours. Standby: 2 years, 500 hour / year |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel Canopy |
| Emission | Tier IIIA |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.