Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$52,627.57 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Caterpillar DE65E0 – 65 kVA Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000134 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Caterpillar C3.3 |
| Power Output | 65 kVA |
| Fuel Consumption | 10.2 Liter / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Caterpillar |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 219 L |
| Gross Weight | 1249 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 2300 x 1132 x 1519 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier IIIA |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.