Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$34,474.44 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | FG Wilson P50-3 50kVA Silent Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | Out of Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000131 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Perkins 1103A-33TG1 |
| Power Output | 33 kVA |
| Fuel Consumption | 7.8 L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Perkins |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 145 L |
| Gross Weight | 1102 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 2291 x 1026 x 1426 mm |
| Guarantee | Prime: 1 year/ unlimited hours. Standby: 2 years, 500 hour / year |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel Canopy |
| Emission | Tier IIIA |
Out of stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.