Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$266,105.48 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | FG Wilson P1650-1 1,650kVA Silent Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000190 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Perkins 4012-46TAG2A |
| Power Output | 1,650 kVA |
| Fuel Consumption | 225.7 L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Perkins |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 1,300 L |
| Gross Weight | 10,181 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 5112 x 1908 x 2440 mm |
| Guarantee | Prime: 1 year/ unlimited hours. Standby: 2 years, 500 hour / year |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel Canopy |
| Emission | Tier IIIA |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.