2 reviews for CUMMINS C400D5 400 kVA Diesel Generator
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$99,550.52 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Cummins C400D5 400kVA Silent Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000168 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | NTA855 G4 |
| Power Output | 400 kVA |
| Fuel Consumption | 61.6L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Cummins |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 969 L |
| Gross Weight | 4,921 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 5110 x 1563 x 2447 mm |
| Guarantee | Prime: 1 year/ unlimited hours. Standby: 2 years, 500 hour / year |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel Canopy |
| Emission | Tier IIIA |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Peterson C. (verified owner) –
JBS Generators went above and beyond to make sure we got the generator we needed! I cannot say enough good things about them. Super nice and friendly service. Excellent packaging and super fast shipping. Will absolutely do business with them again!
Roberts O. (verified owner) –
Fast service and shipping was quicker than expected. overall experience was great. Shipment came in with many warning labels and a freight shock detector device. No damage at all to our Cummins generator or protective wrap, well crated and protected. We are pleased with everything!