Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$252,732.48 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Cummins C1400D5 1,400kVA Silent Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000188 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | KTA50-G3 |
| Power Output | 1,400 kVA |
| Fuel Consumption | 203L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Cummins |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 500 V |
| Tank Volume | 1,150 L |
| Gross Weight | 9,190 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 5105 x 2000 x 2238 mm |
| Guarantee | Prime: 1 year/ unlimited hours. Standby: 2 years, 500 hour / year |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel |
| Emission | Tier IIIA |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.