Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$37,334.79 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Caterpillar XQP20 20 kVA Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000198 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Caterpillar C2.2 |
| Power Output | 20 kVA |
| Fuel Consumption | 4.3 Liter / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Caterpillar |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 50 L |
| Gross Weight | 752 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 1718 x 1001 x 1300 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier 4 Final |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.