Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$153,779.34 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Caterpillar DE715SE0 716 ekW Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000109 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Caterpillar C18 |
| Power Output | 716 ekW |
| Fuel Consumption | 127.6 Liter / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Caterpillar |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 1,082L |
| Gross Weight | 5,952 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 5320 x 1920 x 2289 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier IIIA |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.