2 reviews for Caterpillar DE400SE0 400kVA Diesel Generator
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Caterpillar DE400SE0 – 400 kVA Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000103 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Caterpillar C13 |
| Power Output | 400 ekW |
| Fuel Consumption | 71.5 Liter / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Caterpillar |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 610 L |
| Gross Weight | 3,524 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 4930 x 1620 x 2221 mm |