1 review for Caterpillar DE13.5E3 13.5 kVA Diesel Generator
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$14,366.13 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Caterpillar DE13.5E3 – 13.5 kVA Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2024 |
| Product Availability | Out of Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSg-000125 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Caterpillar C1.5 |
| Power Output | 13.2 ekW |
| Fuel Consumption | 3.0 Liter / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Caterpillar |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 55 L |
| Gross Weight | 532 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 1755 x 935 x 1228 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier IIIA |
Out of stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Kareem M. (verified owner) –
Emailed several questions before purchase, followed up with a couple of phone calls. Mark was great with all my questions before and after the purchase. He understood that this was a major purchase for me and took the extra time to make me comfortable. Price was the best I could find and the service was even better. Did transaction by phone and generator arrived a week later, amazing.