2 reviews for Caterpillar DE33E0 33 kVA Diesel Generator
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$32,264.01 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Caterpillar DE33E3 – 33 kVA Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | Out of Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000128 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Caterpillar C3.3 |
| Power Output | 33 kVA |
| Fuel Consumption | 5.2 Liter / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Caterpillar |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 55 L |
| Gross Weight | 719 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 2120 x 980 x 1519 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier IIIA |
Out of stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Keith G. (verified owner) –
You guys went above and beyond to get my generator delivered overnight. It was an emergency fix that was in a tight timeline. I appreciate your fast and friendly service!
Sean W. (verified owner) –
Generator arrived fast and was packaged very well. website was easy to navigate and purchase product. overall a great experience. I would absolutely recommend!