3 reviews for Caterpillar DE50E0 50 kVA Diesel Generator
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$42,711.24 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Caterpillar DE50E0 – 50 kVA Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | Out of Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000132 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Caterpillar C3.3 |
| Power Output | 50 kVA |
| Fuel Consumption | 7.8 Liter / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Caterpillar |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 219 L |
| Gross Weight | 1237 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 2300 x 1131 x 1519 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier IIIA |
Out of stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Monique D. (verified owner) –
Service selection and packaging was great. No problems there. My only issue is the delivery time it took to receive it. I do understand the times we live in though. But it took and additional 3 days to receive after the expected ship date.
Mildred C. (verified owner) –
We were in a rush for a generator. Found this unit on the website at a great price. Sales staff understood my urgency and got it shipped same day.
Tobias J. (verified owner) –
The ordering was easy. The shipping was fast. I ordered it on Saturday and I received it on Tuesday of the following week. They said I would have it on 7 to 10 days of the day it was ordered. I received it in 3 days. You couldn’t ask for more than that.