Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$238,093.92 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Caterpillar XQP570 568 kVA Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-00135 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Caterpillar C18 |
| Power Output | 568 kVA |
| Fuel consumption | 107 Liter / Hour at 75% Load |
| Engine manufacturer | Caterpillar |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 480 V |
| Tank volume | 2,650 L |
| Gross Weight | 11,396 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 6096 x 2438 x 2591 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier 4 Final |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.