Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$139,165.45 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Caterpillar DE550E0 – 550 kVA Diesel Generator |
| Year of manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000176 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Caterpillar C15 |
| Power Output | 550 kVA |
| Fuel Consumption | 76.2 Liter / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Caterpillar |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 842 L |
| Gross Weight | 5,071 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 4930 x 1658 x 2221 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier IIIA |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.