Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$92,376.57 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Caterpillar DE220E0 – 220 kVA Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000154 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Caterpillar C7.1 |
| Power Output | 220 kVA |
| Fuel Consumption | 34.6 Liter / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Caterpillar |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 394 L |
| Gross Weight | 2,147 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 3520 x 1330 x 1809 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier IIIA |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.