Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$346,309.17 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Caterpillar 3516B 2,000 ekW Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000115 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Caterpillar 3516B |
| Power Output | 2,000 kVA |
| Fuel Consumption | 319.7 Liter / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Caterpillar |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 1,400 L |
| Gross Weight | 14,441 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 5875 x 2279 x 2652 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier IIIA |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.