Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$95,539.37 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Cummins C350D5 350kVA Silent Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000164 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | NT855 G6 |
| Power Output | 350 kVA |
| Fuel Consumption | 55.7 L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Cummins |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 969 L |
| Gross Weight | 4,744 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 5110 x 1563 x 2447 mm |
| Guarantee | Prime: 1 year/ unlimited hours. Standby: 2 years, 500 hour / year |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel Canopy |
| Emission | Tier IIIA |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.