2 reviews for Kohler SDMO K66 66 kVA Diesel Generator
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$48,261.42 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Kohler SDMO K66 66kVA Silent Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | Out of Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000136 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | KDI3404TM |
| Power Output | 66 kVA |
| Fuel Consumption | 11.3 L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | John Deere |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 100 L |
| Gross Weight | 1,063 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 2100 x 938 x 1285 mm |
| Guarantee | 1 Year / 1,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel Canopy |
| Emission | Tier IIIA |
Out of stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Kelly M. (verified owner) –
Staff was very helpful. Shipping was prompt. Received a very quality product. Great experience.
Gareth L. (verified owner) –
I have purchased 2 generators from jbs generators and have had amazing service both times. The first time I placed my order over the phone and the customer service was amazing. The second time I placed an order by email and it was equally as easy. Super fast shipping. Great email communication from start to finish. I couldn’t have asked for a better company to do business with.