2 reviews for FG Wilson PRO115-4 115 kVA Generator Tier 4 Final
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$77,626.47 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | FG Wilson PRO115-4 115 kVA Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-00123 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Perkins 1204J |
| Power Output | 115 kVA |
| Fuel Consumption | 20.4 L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Perkins |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Voltage | 480 V |
| Tank Volume | 518L dual wall fuel tank |
| Gross Weight | 2,077 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 2970 x 1150 x 2076 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier 4 Final |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Graham D. (verified owner) –
Easy to deal with, professional and courteous. Shipping was prompt. I had lost my order confirmation and I emailed them to resend, they responded swiftly and my generator arrived way before the estimated delivery date. Thank you JBS Generators!
Adam O. (verified owner) –
Generator was received and was in perfect shape. Received it in only a few days after ordering. Can’t speak for everyone but I had a first rate buying experience.