1 review for FG Wilson P65-5 65 kVA Diesel Generator
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$42,245.77 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | FG Wilson P65-5 65kVA Silent Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | Out of Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000135 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Perkins 1103A-33TG2 |
| Power Output | 65 kVA |
| Fuel Consumption | 10.2 L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Perkins |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 145 L |
| Gross Weight | 1134 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 2291 x 1026 x 1426 mm |
| Guarantee | Prime: 1 year/ unlimited hours. Standby: 2 years, 500 hour / year |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel Canopy |
| Emission | Tier IIIA |
Out of stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Britany J. (verified owner) –
Emailed and placed an order after getting some questions answered. Felix was super helpful. Told him I needed it ASAP and I literally had my generator in two days.