Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$381,105.36 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | FG Wilson P2000-3 2,000kVA Silent Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000192 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Perkins 4016-61TRG1 |
| Power Output | 2,000 kVA |
| Fuel Consumption | 299.8 L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Perkins |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 1,400 L |
| Gross Weight | 12,215 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 5839 x 2196 x 2605 mm |
| Guarantee | Prime: 1 year/ unlimited hours. Standby: 2 years, 500 hour / year |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel Canopy |
| Emission | Tier IIIA |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.