2 reviews for FG Wilson P16-1 16 kVA Diesel Generator
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$13,237.86 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | FG Wilson P16-1 16kVA Silent Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | Out of Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000126 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Perkins 403A-15G2 |
| Power Output | 16 kVA |
| Fuel Consumption | 3 L / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Perkins |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 55 L |
| Gross Weight | 495 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 1750 x 935 x 1200 mm |
| Guarantee | Prime: 1 year/ unlimited hours. Standby: 2 years, 500 hour / year |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel Canopy |
| Emission | Tier IIIA |
Out of stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Jackson B. (verified owner) –
Dealing with JBS Generators was a pleasure. Absolutely no problems. My generator arrived very well packaged with no damage. Can not say enough about the company and the person I spoke with. They had the best price and free shipping. I would recommend this company to all. Thank you JBS Generators well done.
Sara B. (verified owner) –
Absolutely Stellar Service, shipping, product and Customer Service answering questions! I had questions pertaining exactly to the unit I was looking to purchase and the service I received was outstanding with their knowledge of the product and answering my questions. One of the best transactions I’ve ever made! THANK YOU!