Caterpillar DE400SE0 400kVA Diesel Generator
(2 customer reviews)
                                                 Basic Information
Product Group Diesel Generators
Brand Caterpillar DE400SE0 – 400 kVA Diesel Generator
Year of Manufacture 2025
Product Availability In Stock
Phase 3
Internal Stock No.
JBSG-000103
Condition Brand New
Engine Model Caterpillar C13
Power Output 400 ekW
Fuel Consumption 71.5 Liter / Hour at 75% Load
Engine Manufacturer Caterpillar
Frequency 60 Hz
Voltage 400 V
Tank Volume  610 L
Gross Weight 3,524 kg
Product Dimensions (LxWxH) 4930 x 1620 x 2221 mm