Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$16,045.67 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Caterpillar DE18E3 – 18 kVA Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2024 |
| Product Availability | Out of Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000130 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Caterpillar C2.2 |
| Power Output | 18 kVA |
| Fuel Consumption | 3.7 Liter / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Caterpillar |
| Frequency | 50 / 60 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 55 L |
| Gross Weight | 706 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 1755 x 935 x 1228 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier IIIA |
Out of stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.