Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
$421,293.01 Inc. Vat
| Basic Information | |
| Product Group | Diesel Generators |
| Brand | Caterpillar 3516B 2,500 kVA Diesel Generator |
| Year of Manufacture | 2025 |
| Product Availability | In Stock |
| Phase | 3 |
| Internal Stock No. |
JBSG-000195 |
| Condition | Brand New |
| Engine Model | Caterpillar 3516B |
| Power Output | 2,500 kVA |
| Fuel Consumption | 286.3 Liter / Hour at 75% Load |
| Engine Manufacturer | Caterpillar |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 400 V |
| Tank Volume | 1,500 L |
| Gross Weight | 17,590 kg |
| Product Dimensions (LxWxH) | 7019 x 2339 x 2997 mm |
| Guarantee | 1 Year / 2,000 Hours |
| Equipment | Tank, Battery, Control Panel, Steel canopy |
| Emission | Tier IIIA |
In stock
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.